„Krvavý Měsíc“: Co to je a jak k tomu došlo?

8. října 2014 v 20:01 | Raina |  Příroda · Svět
Dnes - 8. října 2014 - byl ve spoustě zemí viděn neobvyklý úkaz na noční obloze: Měsíc zbarven do rudé barvy tkvící se na noční obloze. Jak k takové barevné změně došlo?
Pro celý tento úkaz je za potřebí zatmění Měsíce. (To nastává, když se Slunce, Země a Měsíc dostanou do stejné linie. Země pak stíní Slunci ozářit Měsíc, který neosvětlen splyne s noční oblohou.)
Zbarvení způsobuje slabé sluneční záření, které se lomí přes zemskou atmosféru a proniká do zemského stínu. Díky tomu můžeme Měsíc vidět v odstínech od oranžové, přes krvavě červenou, až po hnědou barvu.Ale proč zrovna červená?

Červenou barvu v atmosféře vidíme i v jiných případech - například při východu a západu Slunce. Zbarvení oblohy vzniká díky lomu světla a rozptylu slunečních paprsků v atmosféře (molekuly vzduchu, částice prachu atd.). Množství rozptylu se zmenšuje s rostoucí vlnovou délkou procházejícího záření. To znamená, že když svítí Slunce kolmo na Zemi, urazí paprsky menší vzdálenost, než projdou atmosférou na zemský povrch. V tu dobu se v atmosféře nejvíce rozptyluje modrá a fialová část spektra a obloha je ve dne modrá. Naopak při východu a západu se paprsky lámou jinak a prochází atmosférou větší úsek. Nejvíce se rozptyluje oranžová, žlutá a červená barva, která pak se slunečními paprsky tvoří krásné scenérie vycházejícího Slunce.


Fajn, fajn, ale mohu červený Měsíc vidět?Na obrázku je ukázáno, kde byl tento jev viděn. Bohužel pro nás, v Evropě ani Africe jsme Měsíc v tu dobu neviděli (k jevu došlo v poledne našeho času, kdy Měsíc na obloze opravdu nevidíme). My Krvavý měsíc uvidíme až příští rok 28. září a dnes se můžeme spokojit jenom s útěchou v podobě videa jedné observatoře, které se dnes vysílalo.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jaké články bys tu uvítal/a nejraději?

O přírodě.
O technice.
O záhadách.
Jiné...

Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | Web | 9. října 2014 v 8:02 | Reagovat

Škoda, že jsme ho nemohli vidět i my,.. nezbývá nám nkc jiného, než si počkat do příštího roku a říkat si, že to uteče jako voda. :)

2 raia | creyativite ^∇^ raia | creyativite ^∇^ | E-mail | Web | 10. ledna 2015 v 19:53 | Reagovat

tento úkaz sa deje asi každý rok však? zdal sa mi že minule ske ho videli, alebo som o tomaspoň počula. ^^

3 *Trixie* *Trixie* | Web | 9. března 2015 v 7:29 | Reagovat

Máš úžasný blog, určitě s ním pokračuj.

4 AlbertVog AlbertVog | E-mail | Web | 3. června 2018 v 19:05 | Reagovat

The prostate related is central to the section of a male's reproductive :. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The men's prostate is found just as you're watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it will always be very uncomfortable and inconvenient for the patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.

Prostate infection, also referred to as prostatitis, is easily the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 yrs . old. Infections from the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of types of prostate infection. It is brought on by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of a particular defect inside the gland as well as the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be due to trauma towards the urinary tract or by infections received from other areas with the body. A patient may feel testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal of the prostate defect as well as making use antibiotics and NSAIDs to help remedy the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not yet to create the causes of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and heavy lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some of the actions you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for our health and wellbeing and it will also keep your urinary track clean.

2. Some studies claim that a number of ejaculations each week will help to prevent cancer of prostate.

3. Eat pork without excess. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef per week will raise the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most important measure to adopt to be sure a proper prostate is usually to go for regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you ought to choose prostate examination at least one time per year.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Vzhled vytvořila www.raina.blog.cz (můj osobní blog.) | Všechna práva vyhrazena.